Základní škola Včelákov

Aktuálně
Základní údaje
Učitelé
Historie
Plán akcí
Organizace školního roku
Dokumenty
Školní jídelna
Školní družina
Školská rada
Fotogalerie
Městys Včelákov
Školní časopis
Přijímací řízení na SŠ
Volná pracovní místa
Školní knihovna


Základní škola
Prvňáčci
Tuesday, 05 July 2016
 Ve čtvrtek 30. června proběhlo v MŠ Miřetice slavnostní vyřazování budoucích prvňáčků, mezi kterými bylo i osm budoucích žáků naší školy. 
 
Exkurze do Osvětimi
Tuesday, 05 July 2016

Dne 17. června se třináct zájemců z druhého stupně vydalo na exkurzi do polského koncentračního tábora v Osvětimi, německy Auschwitz.

Auschwitz se skládal ze tří částí, označených římskými číslicemi I až III. My jsme navštívili Auschwitz I, který sloužil jako administrativní centrum celého komplexu (dnes muzeum), a v nedaleké Březince největší německý vyhlazovací koncentrační tábor - Auschwitz II, německy Birkenau. Doprovázel nás historik PhDr. Vojtěch Kyncl a paní Eva Lišková, rozená Poláková, židovka pocházející z nedaleké Luže. I její rodinu postihly norimberské zákony, a tak v roce 1942 musela jako třináctiletá s rodiči a sestrou opustit Luži a odejít do terezínského ghetta (kde strávili jeden rok), odkud jejich cesta pokračovala do Polska do koncentračního tábora Birkenau. V tomto koncentračním táboře zemřelo přes 1 000 000 lidí, převážně Židů, v plynových komorách otravou plynem cyklonem B. Dodnes si nedokáže vysvětlit, že neskončila v plynové komoře. S několika dalšími ženami byla poslána do pracovních táborů na sever Polska. Také se zúčastnila pochodu smrti. Paní Lišková se sestrou i s maminkou přežily, jak všechny útrapy v táboře, tak pochod smrti v lednu 1945 a podařilo se jim vrátit do své rodné Luže. Jejich tatínek bohužel nepřežil... „Ve svém neštěstí jsem měla i kus velkého štěstí," říká paní Lišková, neboť celé tři hrůzné roky prožila po boku své milované maminky.

Celé naše putování bylo hodně emotivní, dojmy opravdu silné, a tak si myslím, že účel naší cesty byl splněn: „Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem půl druhého miliónu mužů, žen a dětí, hlavně Židů, z různých zemí Evropy, zůstane navěky výkřikem zoufalství a výstrahou pro lidi!"        (L. Novotná)
 Dojmy účastníků
M. Adámek, 7. roč.
Pro mě byla nejhorší umývárna. Byla pro mě neskutečně hrozná představa, že tam stáli lidi, kteří měli hrozný strach. A umývárna vypadala jako žlaby pro prasata.
E. Beranová, 8. roč.
Nejvíce mě dojaly domy, kde lidé museli přežívat.
S. Gregorová, 8. roč.
Nejhorší pohled byl na vlasy, protézy a na nádobí, které po lidech zůstalo.
K. Randlová, 8. roč.
Nejstrašnější mně přišly vystavené vlasy. Zaujal mě příběh paní Liškové.
M. Jeřábková, 8. roč.
Nejděsnější byly fotografie mrtvých těl a týraných dětí.
M. Paulus, 8. roč.
Přišlo mi hrozné, že spousta firem v Německu brala z koncentráků vlasy lidí, a vůbec se nad tím nepodivovali a vyráběli z nich látku nebo s nimi plnili polštáře.
  dsc03633.jpg
J. Solnička, 9. roč.
Nejhorší byla „lůžka" v barácích v Birkenau, na kterých namačkaní na sebe lidé spali. Byly to boxy po koních, rozdělené na tři patra. V druhém a třetím patře si člověk nemohl ani sednout.
Š. Podvolecký, 9. roč.
V Osvětimi mě zaujalo vyprávění paní Liškové o tom, jak tam žili, že našla blok, kde byla s maminkou, a nedaleko blok, kde byl její otec.
D. Chvojková, 9. roč.
Nemohu říci, co se mi v Osvětimi líbilo. Na podobnou otázku jsem odpovídala i doma. Prostě hrůza a kus tragické historie. Jeden ze zážitků, na který nezapomenu, je doktor Mengele. Každému doporučuji se tam zajet podívat a nerozumím lidem, kteří popírají holocaust.
K. Svobodová, 9. roč.
Je to opravdu nelidské. Ten teror se fyzicky ani psychicky nemohl dát vydržet. Nejvíce v paměti mi utkvělo to, že sedmnáctiletí chlapci museli denně spalovat až 4400 mrtvol bez ohledu na to, jestli to byli jejich příbuzní.
  dsc03506.jpg
  dsc03446.jpg   dsc03559.jpg dsc03566.jpg
  dsc03570.jpg   dsc03645.jpg
 Více fotografií v GALERII zde - foto: Adam Bok
 
Štafeta Terezín - Kladno - Lidice - Včelákov - Ležáky
Friday, 01 July 2016
 V neděli 26. 6. 2016 se u našeho pomníku zastavila štafeta přibližně 20 běžců a cyklistů (členem štafety byl opět včelákovský rodák pan D. Blažek). Jednalo se o 28. ročník štafetového běhu k uctění památky 74. výročí tragického vyhlazení obce Lidic a osady Ležáků, k uctění památky hrdinů Heydrichiády a všech obětí terezínské pevnosti za II. světové války. Štafeta se běžela 25. 6. z Malé pevnosti Terezín přes Kladno - Lidice - Včelákov a skončila 26. 6. v Ležákách. Štafeta byla dlouhá 220 km, k nám dorazila přibližně v 9.15 a pokračovala na Ležáky, kde se konala pietní vzpomínka . U pomníku štafetu přivítali zástupci školy, Mgr. Roman Pacetti připojil za naší obec stuhu na štafetový kolík a Mgr. Jaroslav Prodělal uctil památku ležáckých obětí krátkým projevem, zástupci štafety se uklonili u pomníku a pak se vydali se skupinkou malých nadšenců přes les na Ležáky.   (R. Pacetti)
  _img3044.jpg   _img3063.jpg   _img3066.jpg   _img3056.jpg
  _img3068.jpg   _img3046.jpg   _img3078.jpg   _img3088.jpg
 
Memoriál Karla Kněze
Tuesday, 28 June 2016
 Karel Kněz byl český vrchní strážmistr, který v roce 1942 raději spáchal sebevraždu, než aby podlehl chystanému výslechu na gestapu. Na jeho památku jsme se i letos účastnili 24. 6. sportovně-vědomostní soutěže Memoriál Karla Kněze. Závod spočívá v běhu z Louky na Ležáky a v následném plnění úkolů na jednotlivých stanovištích. Účastníci si letos prověřili své historické znalosti, morseovku, vázaní uzlů i zdravovědu. Porovnali svou přesnost při střelbě vzduchovkou. Kromě jednotlivých disciplín si mohli prohlédnout vozy policie, vojáků i záchranky, podívat se do vrtulníku, na seskok parašutistů i výcvik policejních psů. Za první stupeň bojovali: D. Adámková, T. Bakešová, J. Blažek, J. Brázda, O. Janoušek, za druhý stupeň: E. Beranová, N. Coufalová, S. Gregorová, T. Polívka, A. Rybenská. I přes velké horko jsme si den opravdu užili. Děkujeme organizátorům a žákům, kteří naši školu reprezentovali. Sice vítězná místa neobsadili, ale podali velice slušný výkon.     (J. Pokorná)
  dscn3431.jpg   dscn3448.jpg   dscn3458.jpg   dscn3524.jpg
 
Bezpečné prázdniny
Monday, 27 June 2016
  Ve čtvrtek 23. 6. se konal 18. ročník ukázek součinnosti bezpečnostních a záchranných složek Bezpečné prázdniny 2016. Akce se konala v areálu krytého bazénu v Hlinsku u příležitosti 25. výročí policie ČR. Základní škola Včelákov tuto akci navštívila a naši žáci mohli vidět např. zásah při dopravní nehodě a vyproštění raněných, výcvik a použití služebních psů proti pachateli trestné činnosti, ukázku zásahu Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje. Odvážnější žáci si mohli vyzkoušet simulátor jízdy nebo otočný trenažér. Asi největším zážitkem této vydařené akce bylo přistání vrtulníku letecké záchranné služby.   (R. Pacetti)
  dsc06168.jpg   dsc06168.jpg   dsc06172.jpg   dsc06174.jpg dsc06175.jpg
  dsc06195.jpg   dsc06201.jpg   dsc06206.jpg   dsc06209.jpg   dsc06211.jpg
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 9 z 285

 Městys Včelákov a Základní škola Včelákov