быстрый займ онлайн платиза отзывы займ екапуста
Aktuálně arrow Sport arrow Biatlonista Milan Žemlička bronzový na MS juniorů v Rumunsku
Biatlonista Milan Žemlička bronzový na MS juniorů v Rumunsku
Friday, 05 February 2016
    Juniorský reprezentant Milan Žemlička ze Včelákova, který se již několik let připravuje na dráhu vrcholového sportovce v Klubu Biatlonu Letohrad, ukončil tento týden hodně úspěšný světový šampionát. Spolu s kolegy Davidem Tolarem, Ondřejem Hoškem a Janem Burianem si v juniorské biatlonové štafetě vybojoval velice cennou bronzovou medaili. O to cennější, když ještě měsíc před šampionátem, který se letos konal v Rumunsku, byly Milanovy šance na účast mizivé.
     Milanova cesta za medailovým snem byla velmi složitá, vše záleželo na spoustě okolností, které sám nemohl ovlivnit.
     Po loňské zdařilé sezoně, kdy se Milanovi podařilo dojet na MS v TOP TEN, přišlo nelehké období, se kterým prostě nepočítal. Na jaře přišla mononukleóza, což normálně znamená přibližně roční pauzu a dočasnou stopku pro výkon vrcholového sportu. Při této nemoci přichází obrovská únava, při které člověk může pracovat jen  „na půl plynu". Ve vrcholovém sportu se sportovec může maximálně rozcvičovat, nic víc. Pokud se dodržují správné zásady diety a odpočinku, nechá se tento problém zvládnout i v kratší době, ne vždy, se to ale podaří.
     Léčení Milanovy nemoci se dařilo velmi dobře díky paní doktorce Jánošíkové z Miřetic, která problém zastihla hned v začátcích a začala Milana včas a správně léčit. Vše nasvědčovalo tomu, že kousek sezony stihne. Nejtěžší chvíle pro sportovce jsou právě ty, když nemůže závodit a utíká mu čas. Milan byl trpělivý a připravoval se na den „D", kdy paní doktorka společně s reprezentačním lékařem dají pokyn k trénování. Ten den přišel.
     Po osmi měsíční pauze šlo vše velmi pomalu. Šampionát se nemilosrdně blížil. Nikdo nechtěl nic uspěchat, touha po závodění byla veliká. Milan začal pilně pracovat. Účastnil se soustředění v Norsku a Rakousku a během pár týdnů se začal dotahovat na kolegy v reprezentaci. Když bylo patrné, že je Milan schopen odjet závod na určité úrovni, dostal šanci nominovat se na MS Juniorů v Rumunsku. Po dvou závodech Českého poháru v Jablonci Milan předvedl, že jeho forma roste, že má určitou výkonnost, a že si chce šampionát rozhodně zajet. Měl štěstí, protože reprezentační kouč juniorů Vlastimil Vávra ho chtěl právě do štafety, protože podává pravidelně vyrovnané výkony. Milan tedy dostal šanci a vyrazil s týmem do Rumunska.
     Na začátku ostrého trénování to byla právě střelba, která se Milanovi nedařila tak, jak byl zvyklý. Po pár dnech intenzivního tréninku se svým koučem se podařilo naladit přijatelnou střeleckou formu.
     Trenér se rozhodl Milana nasadit ještě do dvou individuálních závodů, aby se rozzávodil a to se podařilo. Vedl si přímo skvěle. Ve sprintu se střelbou (0,1) obsadil nejprve 27. místo ze 103 borců na startu a ve stíhačce se střelbou (0,0,1,1) to ještě vylepšil na 24. místo, což je považováno za výbornou úroveň. Nutno dodat, že Milan je o rok mladší, než většina soupeřů. Z českého výběru se pohyboval těsně druhý ze čtyř nasazených juniorů. Prostě vedl si nad rámec očekávání.
    Potvrdil tak trenérovi, že do štafety patří. Po předchozích individuálních závodech, kde se některým českým juniorům moc nedařilo, byly vyhlídky na dobré umístění mizivé. Hovořilo se o 6. až 8. místě mezi národy. Chlapci ale moc dobře věděli, že tato čtyřka, která byla nasazena do štafety, společně závodí již 5 let od dorosteneckých kategorií a jejich úroveň je, řekněme, lehce nad průměrem v rámci světa. Všichni umí zajet, když se zadaří, kolem desítky ve světě. Tato matematika dávala určitou naději na bednu.
    Bylo třeba jít do závodu naplno, dělat co nejméně chyb a nenechat se vybláznit některými rychlejšími soupeři. To se juniorům podařilo a celý závod, který se jel na 4x7,5km zvládli jen se šesti dobíjeními. V průběhu závodu měli velice solidní běžecké časy a pohybovali se mezi 4. a 6. místem. To nakonec vyneslo v závěrečném úseku 3. příčku, což je obrovský úspěch. První byli Rusové, druzí Němci. Z biatlonových velmocí za sebou mladí Češi nechali Norsko, Ukrajinu, Francii, Rakousko, USA a dalších 13 zemí.
    V březnu bude mistrovství Evropy juniorů, které hostí Slovinsko. Milan by tam rád navázal na úspěšné tažení z MSJ. Na MEJ by se chtěl pohybovat do 15. místa.
Milan Žemlička st.
  ote_0981.jpg
  milan_sjezd_o.jpg
  medaile_tafeta_kluci.jpg
 
< Předch.   Další >

www.vcelakov.cz
© Městys Včelákov 2009