Aktuálně arrow Úřední deska arrow Úspěchy Milana Žemličky v biatlonu
Úspěchy Milana Žemličky v biatlonu
Friday, 20 April 2012
Sezóna z říše snů (2011/2012)
Milan Žemlička prožil svoji teprve druhou sezónu v biatlonu při vší skromnosti ve stylu pár exceláns. Rodák ze Včelákova dává o sobě vědět i za hranicemi naší vlasti.Ve svých 15 ti letech včelákovský mladík dosáhl v kategorii dorostenců „A"  na řadu zlatých medailí v nejvyšší soutěži ČR a dále na dvě zlaté v rámci mezinárodních soutěží. Stal se čtyřnásobným mistrem ČR, zvítězil v prestižním závodu Olympijských nadějích Střední Evropy a z mistrovství ČR v klasickém lyžování vybojoval dvě stříbrné medaile. Těmito výkony se stal absolutní dorosteneckou špičkou hned ve třech oborech a pod dvěma svazy. Konkrétně Český svaz lyžařů a Český svaz biatlonu.

Bilance na mistrovství ČR
Tři mistrovství ČR, ve třech oborech, v jedné sezóně, v každém MČR jsou dva závody.
6 startů Milana = 6 medailí, z toho 4x zlato a 2x stříbro.

Vývoj v oblasti sportu
Nutno připomenout, že se Milan věnuje sportu od svých šesti let. Začal klasickým lyžováním, pokračoval přespolním během a také cyklistikou. Později se jeho sportovní dráha zúžila na cyklistiku a běžecké lyžování. Pravidelně se účastnil sportovních olympiád mládeže, kde se umísťoval v elitní desítce, ale když lyžařský a cyklistický svaz neprojevily dostatečný zájem o jeho talent, začal vyhlížet, kam by přestoupil. Na poslední cyklistickou olympiádu vyškrtli funkcionáři Milana, coby krajského přeborníka z nominace a tím mu usnadnili rozhodování.

Jak se Milan dostal k biatlonu

Stal se biatlonistou doslova přes noc. Biatlonisté potřebují špičkové lyžaře, a tak si ho vyhlédli a oslovili jej s nabídkou, vyzkoušet si jednu sezónu v profesionálním klubu OEZ Letohrad. Bylo mu teprve 14 let, vzali ho na 3 týdny do Švédska, kde se připravil na své první závody v biatlonu. První rok Milan dojel dvakrát na bedně, obě stříbrné medaile v rámci nejvyšší soutěže ČR. Nasbíral celkově tolik bodů, že se v žebříčku dorostenců, kteří byli o rok starší, vyhoupl na celkové vynikající čtvrté místo v ČP.
V tomto okamžiku bylo rozhodnuto. Těmito skvělými výsledky za první rok v biatlonu, si doslova „rozkopl" dveře do sportovního centra mládeže. Jedná se o profesionální sportovní pracoviště, zabývající se talentovanou mládeží s přímou cestou těch nejlepších adeptů až do reprezentace.

Vstup do druhé sezóny biatlonu a její průběh

Do letošního roku Milan nastoupil s velkým sebevědomím všechno vyhrát a být jedničkou. Ale začátek se pro něj vůbec nevyvíjel dobře. Hned v úvodním závodu v Novém Městě na Moravě přišla nemoc. V sobotním závodu zajel druhé místo a v neděli už nenastoupil ani na start. Soupeři vesele bodovali a Milan ležel v posteli. To bylo k vzteku, normálně to obrečel. Do dalších závodů nastoupil s doznívajícím kašlem a rýmou. Vzhledem k tomu, že jeho cíl na začátku sezóny byl, stát se dorosteneckou jedničkou, potřeboval vyhrát většinu závodů v poháru. Toto se mu po usilovné práci vyplnilo a stanul 6x na stupni nejvyšším a 3x na druhé příčce.
Do celkového vítězství českého poháru mu chyběl přesně ten závod, který nejel, a o pouhé čtyři body zůstal i bez něj druhý, (pro info jsou to 4 body z 620 bodů), jak říká trenér, nekoukej na body a vyhraj alespoň jeden mistrovský závod. Milan pro jistotu zvítězil ve všech čtyřech MČR a ještě přidal něco navíc.

Dvě cenné medaile z mistrovství běžců specialistů

Po biatlonovém mistrovství se konalo mistrovství lyžařů specialistů. Je to obor, od kterého Milan odešel do cyklistiky a následně k biatlonu, a tak byli všichni zvědavi, jak si po čtyřech letech od přestupu povede. Zlí jazykové tvrdí, že kdo neumí pořádně lyžovat, uteče k biatlonu. Ale to už dávno není pravda. Odborné odhady trenérů mluvily o tom, že být do 15. místa by byl velmi solidní výsledek. (Pro info: elitní závodníci, jsou srovnáni do 20. místa v jedné minutě za vítězem, na průměrné trati 10 km).

Milan roky dřel a trénoval, takže tam jel zjistit, kam se výkonnostně zařadí. To, že bude udávat se svým kolegou tempo závodu, nechtěl nikdo uvěřit. Ale zkušení biatlonisté z Letohradu, ukázali celé republice skvělý a vytříbený styl. Skutečně záleží na každém detailu. Celé mistrovství, na kterém bylo 73 těch nejlepších mladších dorostenců, se jelo v režii biatlonu. Milan byl stříbrný na 7,5 km volnou technikou s časem 19,5 minuty. Je to přesně vzdálenost Včelákov křižovatka - Hlinsko nádraží. Pro porovnání, je to průměrná rychlost asi 23km/h. Kdo jezdí na kole, může si vyzkoušet, že dostat se do tohoto času je téměř nemožné. Na lyžích, je to skvělý výkon, za který by se nestyděli profesionální lyžaři kategorie muži. Není třeba popisovat, jaká panovala atmosféra na mistráku, když všechny medaile hladkého lyžování, jak se u nás říká, bral biatlon.

Druhý den se jely štafety dvojic. Pořádající byli takoví gentlemani, že biatlonisté, kteří byli první den na stupni nejvyšším, byli úplně „náhodou" vylosovaní do kvalifikačních rozjížděk až do druhé řady, a tak měli cestu do finále značně ztíženou. Jednalo se o sprinty dvojiček: tedy 2x3x1 km, takže jakékoliv zaváhání končí neúspěchem. Milan Žemlička ve dvojičce s Jakubem Procházkou, si s tímto hravě pohráli a kvalifikovali se. Samotné finále dojeli na neuvěřitelném druhém místě, a stali se tak dvojnásobnými medailisty z tohoto „mistrovství".

A tak se paradoxně mistrovství klasických lyžařů se dvěma stříbrnými medailemi stalo Milanovým  nejcennějším úspěchem v sezóně, hodnocené vysoko nad mistrovskými tituly biatlonu. Aby také ne, když si dovezl desítky skalpů soupeřů, kteří ho roky poráželi, protože byly větší, nebo měli dražší a kvalitnější vybavení a také lepší trenéry a poctivé tréninky.

Co na to říci? Sezóna právě skončila, a tak je třeba vrátit se nohama na zem, a začít se připravovat na další, která bude rozhodně mnohem obtížnější. Milan má před sebou, další dva roky dorostenců, než se bude moci ucházet o juniorskou reprezentaci, o kterou tolik usiluje.

Do současné doby se Milan zabýval těmito sportovními disciplínami

-přespolní běh, klasické lyžování - klasika, klasické lyžování - volně (scate), cyklistika MTB horská kola, cyklistika Cross Country, silniční cyklistika, cyklokros (pouze jeden závod na OH mládeže), silniční cyklistika časovka, biatlon na horském kole, biatlon na kolečkových lyžích (kolce), zimní biatlon.

Koníčky

-snowboard, topgear, móda.

Zajímavosti

V jedné sportovní sezóně, která trvá 10 měsíců, Milan absolvuje tyto hodnoty a veličiny:
-naběhá 1000km, najezdí na kole 1000km, nalyžuje 2500km, (pro porovnání: Včelákov - Paříž a zpět)
-vystřílí 5400 nábojů z malorážky,-sušení (střílení do terčů na prázdno doma) 31 hodin
-tréninky - více jak 300 hodin = 1,5 hodiny každý den (vyjma dny nemoci atd)
-najezdí v autě asi 15000km.

Zvláštnosti

Milan nikdy nestál na sjezdových lyžích, a dokud si bude chtít udržet svůj skvělý styl v běžeckém lyžování, tak se na ně rozhodně nechystá. Mají totiž ostré hrany, a jak by je objevil, byl by konec se zatáčením na běžkách. Tam se totiž zatáčka musí poctivě odšlápnout.

Je úžasné, že si včelákovský rodák udržuje reálnou, i když zatím jen teoretickou šanci, dostat se na světovou úroveň tak zajímavého sportu, jako je biatlon. Vždyť v Německu se biatlon stal národním sportem číslo 1. Biatlonu pro svojí atraktivnost roste sledovanost a postupně drtí fotbalové a hokejové soutěže na celém světě.